BMW hap fabrikën e re në Hungari

Kompania BMW do të investojë një miliard euro në fabrikën e re të veturave në qytetin hungarez Debrecin. Kapaciteti i fabrikës do të jetë 150.000 automobila në vit dhe do të mund të prodhojë edhe automobila elektrikë me motorë me djegie të brendshme. Në BMW thonë se fabrika e re në Hungari do të ndihmojë në zgjerimin e kapaciteteve të prodhimit në Evropë, ku ky prodhues shet 45 për qind të automobilave. E panjohura më e madhe, pranojnë në BMW, do të jetë fuqia punëtore hungareze, pasi tregu atje është…

Lexo më shumë..

Konfirmohet data e lansimit të Galaxy Note9

Një raport nga shtëpia e Samsungut, Korea Jugore, konfirmon datën e lansimit të fabletit të saj të ri Galaxy Note9: 24 gusht.   Kompania koreane, KT, tha se Galaxy Note9 do të lansohet më 24 gusht, transmeton Koha.net. Ai pritet të prezantohet më 9 gusht, ndërsa në Kore para-porositë e tij janë caktuar të fillojnë më 10 gusht. Samsung Galaxy Note9 pritet të vijë me 6 dhe 8 GB RAM memorie dhe 128/512 GB memorie të brendshme, lapsin S Pen me Bluetooth, si dhe me baterinë prej 4,000 mAh.

Lexo më shumë..

iPhone SE vjen me trup prej xhami dhe mbushësin pa tela?

Apple duket i vendosur për të zbuluar një iPhone të ri SE 2 së shpejti si një alternativë e përballueshme për modelet e fundit sikurse iPhone X dhe iPhone 8 – dhe specifikat e përditësuara duken të shkëlqyera. SE 2 është shfaqur në internet në fotot e rrjedhura të cilat tregojnë se telefoni ka një përditësim të madh mbi iPhone SE që vjen në formën e një prapavije të xhamit. Ndërsa kjo duket e bukur nuk është vetëm për estetikë, pasi do të thotë gjithashtu se ky telefon i ri…

Lexo më shumë..

Ky është shteti që ndërtoi një kompjuter, i cili punonte me ujë në vitin 1936

Para zvogëlimit dhe miniaturizimit të transistorëve, kompjuteri kishte një sistem mjaft të dukshëm përllogaritës si: ingranazhet, akset, rruazat, levat dhe nje lloj burimi energjie për të mirëfunksionuar. Valadimir Lukyanov ndërtoi diçka të përafërt në 1936, por ai përdoi ujë për krijimin e kompjuterave, që shërbenin për zgjidhjen e pjesshme të disa ekuacioneve. Në fotot e kompjuterit të Lukjanov, dallohen sisteme të komplikuara me tuba të ndërlidhura, nga ku kalonte dhe uji.Rubinetet rregullues dhe kandelet, e alternonin presionin e ujit (dhe ndryshonin variablat), ndërkohë që rezultati përfundimtar shihej  duke matur nivelin…

Lexo më shumë..

Çfarë duhet të dini rreth privatësisë së të dhënave tuaja në Facebook

Shefi ekzekutiv i Facebook-ut Mark Zuckenberg dëshmoi para ligjvënësve në Senatin Amerikan në lidhje me privatësinë dhe të dhënat.Disa anëtarë të Kongresit e shfrytëzuan këtë dëshmi si një mundësi për të shtruar pyetje, dhe falë ndryshimeve të fundit që Facebook ka bërë javë më parë në të dhëna dhe privatësi, Mark Zuckenberg ishte në gjendje të përgjigjej në ato pyetje.Kjo është ajo se çfarë duhet që të mësojnë kompanitë dhe marketerët nga dëshmia e tij.Rregullat e privatësisë që Facebook është duke i implementuar në mënyrë që të përshtatet me kërkesat…

Lexo më shumë..

Ford Mustang shpallet sërish si makina sportive më e shitur në botë (Foto)

Ky është një het-trik nga prodhuesi amerikan Ford Për vitin e tretë me radhë, Ford Mustang merr kurorën si vetura sportive më e shitur në botë.   Prodhuesi ka dërguar 125,809 Mustang në shtëpi të klientëve, që jetojnë në 146 shtete të ndryshme. Sipas statistikave, rreth 80 mijë janë shpërndarë në Shtete e Bashkuara, teksa të tjerat janë eksportuar në Evropë dhe Azi. “Bota po bie në dashuri me Mustang, që ka disajnin dhe përformancën amerikane”, ka thënë Erich Merkle, që është analist i shitjeve në Ford. Kjo veturë është…

Lexo më shumë..

Javën e ardhshme Spotify do të prezantojë risitë dhe të ardhmen e aplikacionit

Të rejat që mund të prezantohen bëjnë fjalë për shtimin e disa opsioneve në llogaritë iOS ku do të shtohet funksioni i kontrollit të zërit. Në këtë mënyrë, përdoruesit do të mund të navigojnë më shpejt në aplikacion.Spotify do të shfaqë lajmet e reja në lidhje me ndryshimet që do të sjellë aplikacioni. Ky prezantim do të realizohet me anë të një eventi ku kompania ka dërguar ftesa për të gjithë të interesuarit. Në këtë event do të shfaqen prezantime nga shefi i departamentit të kërkim-zhvillimit në Spotify, zv. Presidentit…

Lexo më shumë..

Publiciteti negativ ndaj Bitcoin, mediat nuk ndalojnë së krahasuari monedhën me një flluskë

Duke shikuar nga flluskat historike, vërejmë një rënie me 80% siç është rasti i dot com në 2002, apo tulip mania me 99% – 34% më shumë sesa rënia e Bitcoin.Mbulimi mediatik i kësaj jave i foksuar nëse bitcoin është një flluskë financiare dhe sa e madhe mund të jetë, solli edhe njëherë në qendër të debateve krahasimet e hershme të rritjes së monedhës kriptografike me tulip maninë Holandeze dhe arin. Sipas Bankës së Amerikës flluskat financiare më të mëdha në histori janë: Bitcoin, tulipmania, kompania Mississipi, kompania South Sea,…

Lexo më shumë..

Ministrat Francezë refuzojnë përdorimin e WhatsApp dhe Telegram

WhatsApp, ndryshe nga Telegram ka enkriptim fundor në mbarë platformë duke përdorur teknologjinë e Signal.Qeveria Franceze tha se do të përdorë shërbimin e saj të komunikimit të enkriptuar duke filluar nga Vera e këtij viti. Një lëvizje e tillë vjen nga frika e përdorimit të aplikacioneve popullore të enkriptimit si Telegram dhe WhatsApp. Reuters raportoi se ministrat Franceze janë të shqetësuar me përdorimin e teknologjive enkriptuese të aplikacioneve të huaja. Telegram pak ditë më parë u bllokua në Rusi sepse kompania refuzoi ti jepte akses autoriteteve në bisedat private. WhatsApp,…

Lexo më shumë..