I punësuari në postë vjedh 200.000 euro, kur e hetojnë kryen vetëvrasje

Banorët e fshatit Zlletovcë të Shtipit kanë mbetur me llogari bosh dhe pa llogari kursimi. Numri i njerëzve të mashtruar po rritet çdo ditë. Sipas vendasve të cilët sot folën para kamerës së televizionit Telma nga llogaritë e tyre një ish i punësuar në postën e Maqedonase ka arritur të vjedhë një shumë të madhe parash që duheshte ti vëndojë në llogaritë e kursimeve të qytetarëve. Sipas përllogaritjeve dëmi i shkaktuar arrin shumën e 200,000 euro. Shumica e tyre janë pensionistë, të cilët, siç thonë ata po kursenin para që…

Lexo më shumë..

OSMANI: BRITANIA E MADHE ËSHTË PARTNER I RËNDËSISHËM I MAQEDONISË

Zëvendëskryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, mbajti takim me Ambasadoren e sapoemëruar të Britanisë së Madhe në Republikën e Maqedonisë, Rejçel Galovej. Në fillim të takimit siç theksohet në kumtesë zëvendëskryeministri Osmani, Ambasadores Galovej i dëshiroi mirëseardhje në misionin e punës së saj në Republikën e Maqedonisë, duke ia theksuar bashkëpunimin e shkëlqyeshëm me paraardhësin e saj Çarls Garet, dhe ia shprehur pritjet e sinqerta për vazhdimin e suksesshëm dhe thellim të këtij bashkëpunimi. “Filluat mandatin tuaj në një moment kyç për Republikën e…

Lexo më shumë..

Të punësuarit e MO-së do të shpërndahen në DAP

Qeveria në mbledhjen e sotme ka konstatuar se në DAP nuk ka përfaqësim adekuat sipas Marrëveshjes së Ohrit. E ka obliguar të përgatis Plan për përmirësim të situatës përmes marrjes së të punësuarve nga Sekretariati për implementim të Marrëveshjes së Ohrit. Në sekretariat, përmes MO-së janë punësuar 1600 persona. Në periudhën e ardhshme do të vlerësohet se sa nga ata do të fitojnë vend pune në DAP.

Lexo më shumë..

MAQEDONIA NESËR SHËNON FESTËN E ILINDENIT

Maqedonia nesër do ta shënojë Ditën e Republikës “2 Gushtin” dhe dy Ilindenët historikë – 115 vite nga kryengritja e Ilindenit dhe 74 vite nga Mbledhja e parë e KAÇKM-së. Delegacionin në Meçkin Kamen në Krushevë do ta kryesojë presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov. Në orën 9:30 do të vendoset kurorë me lule në varrin e Nikolla Karevit, ndërsa në orën 10 në Monumentin e Heronjve në vendin Sliva. Në orën 12 do të vendosen lule në Meçkin Kamen, pas çka presidenti Ivanov do të ketë fjalim. Festimi në Qendrën…

Lexo më shumë..

Emri, Greqia topin e zgjidhjes e hedh në Maqedoni

Edhe takimi i sotëm mes kryediplomatëve, Nikolla Dimitrov e Nikos Kocias për çështjen e emrit përfundoi pa ndonjë epilog konkret. Pala greke ia hedh topin Shkupit që të bëjë hapin e nevojshëm për arritjen e marrëveshjes, me pretendimin se pala greke tashmë ka bërë të gjitha lëshimet që mund të bënte. Kishim guxim të sillnim kompromisin tonë. Tani ata duhet ta sjellin kompromisin e tyre, për shoqërinë e tyre dhe t’i bëjnë hapat e radhës. Mendoj se janë njerëz të vullnetit të mirë dhe janë të gatshëm të demonstrojnë lidership…

Lexo më shumë..

Mitsotakis: Erga omnes do të thotë që Shkupi të mos quhet Republika e Maqedonisë

Me ndryshimin e Kushtetutës do të sigurohet erga omnes dhe Shkupi nuk do të quhet Republika e Maqedonisë, por do të quhet ndryshe, thotë lideri i opozitës greke nga partia Demokracia e Re, Kyriakos Mitsotakis, në lidhje me atë se si do të sigurohet që emri i i ri do të përdoret për nevoja të brendshme dhe të jashtme, përcjell Telegrafi Maqedoni. Siç informon korrespondentja e AIM-së nga Athina, kryetari i Demokracisë së Re, edhe njëherë e përsëriti qëndrimin e tij se qeveria greke, bisedimet për emrin i ka hapur…

Lexo më shumë..

Në Tetovë kërkohet mbyllja e kazinove, në protesta prezente dhe kryetarja Arifi

Tetovë, 4 maj – Sot u mbajt protesta e paralajmëruar kundër hapjes së një kazinoje në afërsi të shkollës medicinale dhe Universitetit të Tetovës. Një numër i madh qytetarësh kanë bllokuar rrugën “Ilindenska” që çon në drejtim të Gostivarit, duke mbajtur parulla në dorë dhe fërshëllyese. Vërehet edhe prani jo shumë e madhe e policisë, njofton Telegrafi Maqedoni. Kryetarja e komunës Teuta Arifi tha se ka patur komunikime me qytetarët që e kanë filluar këtë aktivitet. Sipas saj, insepktoratet komunale nuk janë kompetente për të marr hapa në drejtim të kësaj…

Lexo më shumë..

Publikohen video të reja nga rrahja brutale e Selës

Gjykata Themelore Shkupi 1 publikoi disa video amatore të cilat i kishte siguruar Prokuroria Publike, ku shihej se si Ziadin Sela natën e 27 prillit, ishte goditur dhe tërhequr zvarrë nga protestuesit nëpër Kuvend. Në pamjet e para shihej se si protestuesit e kishin goditur në kokë Selën me një shtizë flamuri dhe më pas me shqelma, duke i shkaktuar huti të dëmtuarit. Më pas, Aleksandër Janeski Toshta tenton që ta largojë Selën nga grupi i deputetëve. Gjykatësja arriti që t’i identifikojë disa nga të akuzuarit në video, ndërsa gjithashtu,…

Lexo më shumë..

Dimitrov dhe Kotzias diskutuan për çështje të ndërlikuara dhe kombinimin e tyre

Ka përfunduar takimi dypalësh Dimitrov-Kotzias në Selanik, për çështjen e emrit të Maqedonisë. Në kuadër të takimit katërpalësh Shqipëri, Maqedoni, Greqi, Bullgari, Dimitrov dhe Kotzias kanë hulumtuar për mundësi dhe kombinime për çështje të ndërlikuara të bisedimeve, çështje që do të ishin të pranueshme për të dy palët. “E dini që ende ka dallime. Ajo që bënë mbrëmë dhe sot është shqyrtim kombinatorikash që njëra ose tjetra palë do të mund t’i pranonte dhe kjo është detyra jonë. Për këto elemente duhet të flasim edhe në shtëpi dhe ta shfrytëzojmë…

Lexo më shumë..

Takim mes Nikolla Dimitrov dhe Nikos Koxias

Kontaktet  e  shpeshtuara të shefave të Diplomacive të Maqedonisë dhe Greqisë, Nikolla Dimitrov dhe Nikos Koxias, në periudhën e fundit, vazhdojnë këtë javë në Selanik. Të dy të enjten dhe të premten do të marrin pjesë  në forumin katërpalësh në të cilin do të jenë edhe kolegët e tyre nga Bullgaria dhe Shqipëria. Takimi i fundit Dimitrov – Koxias ishte javën e kaluar në Vjenë në raundin e ri të negociatave për çështjen e emrit, por pas mbledhjes ministrat nuk dhanë kurrfarë komenti. Deklaratë dha vetëm ndërmjetësuesi Methju Nimic, ai…

Lexo më shumë..