Gjermania dhe Franca me plan të gatshëm, çfarë do të ndodhë me Eurozonën?

Ministri gjerman i Financave thotë se është optimist për udhërrëfyesin për reformimin e eurozonës. Franca mendon se pas Brexitit ky reformim është bërë i nevojshëm. Ministrat e Financave të Gjermanisë dhe të Francës u zotuan për të përgatitur në kohë për samitin e BE-së të planifikuar për në qershor një plan udhërrëfyes për reformën e eurozonës. Ministri i Financave i Gjermanisë, Olaf Scholz, tha: “Ne jemi optimistë që do të jemi të suksesshëm”. Njoftimi i përbashkët i ministrave konsiderohet si një arritje e madhe pas rezistencës gjermane ndaj ideve të…

Lexo më shumë..

Koreja e Veriut: Nga 5 maji do të kemi të njëjtin orar me Seulin

Asambleja Supreme e Popullit të Koresë së Veriut ka miratuar një dekret, i cili duke nisur nga 5 maji i këtij viti, do të jetë i njëjtë me zonën kohore të Phenianit me atë të Seulit. Për sa i përket meridianit të Greenwichit nuk do të ketë më shumë se tetë orë e gjysmë, siç ishte në fuqi nga data 15 gusht 2015, por nëntë. Tani qeveria dhe autoritetet do të kenë “detyrimin për ta bërë dekretin efektiv”. Seuli e diel parashikoi vendimin e njoftuar nga udhëheqësi i Koresë së…

Lexo më shumë..

E FRIKSHME, BRENDA 5 VITEVE EUROJA DO TË BËHET NJË GJË…

E frikshme, brenda 5 viteve euroja do të bëhet një gjë e të shkuarës Projekti evropian i monedhës së përbashkët është i destinuar të dështojë, tha analisti financiar gjerman Marc Friedrich për Sputnik. Ndërsa shefja e FMN Christine Lagarde këmbëngul në integrimin e mëtejshëm ekonomik të Eurozonës, objektivi real i Brukselit është kontrolli më i fortë mbi vendet anëtare të BE-së, që përbën asgjë më pak se një diktaturë, tha ai. “Askush nuk mund ta shpëtojë euron”, tha një analist në firmën këshillëdhënëse financiare Friedrich & Weik, duke shtuar se…

Lexo më shumë..

HAJDUTI I BITCOIN ARRATISET NGA BURGU ME AVIONIN E KRYEMINISTRES

Personi i akuzuar si grabitësi më i madh i monedhës virtuale Bitcoin në Islandë, është arratisur nga burgu ku mbahej i mbyllur dhe për t’u shpëtuar autoriteteve është larguar nga vendi me avionin e kryeministres. Një person i dyshuar si truri i vjedhjes së 600 kompjuterëve, të dhënat e të cilëve u përdorën më pas për të dëmtuar valutat virtuale, është arratisur nga burgu ku vuante dënimin, në Islandë. Sindri Thor Stefansson u arratis nga një burg i sigurisë së ulët, përmes një dritareje. Por ajo që e bën më…

Lexo më shumë..

LAJM I MIRË PËR ATA QË I URREJNË….

Nga data 15 e muajit të ardhshëm Banka Popullore e Republikës së Maqedonisë për herë të parë vendos kartëmonedha të polimerit me vlerë prej 10 dhe 50 denarë. “Nga 15 maji i këtij viti, Republika e Maqedonisë do të jetë në hartën e shteteve, banka qendrore e të cilës ka filluar proces të polimerizimit të kartëmonedhave të valutës kombëtare. Denari i Maqedonisë do të radhitet ndër valutat, kartëmonedhat e të cilave vlerë më të ulët, të cilat janë edhe më të përfaqësuara në zhvillimin e transaksioneve në të gatshme, janë…

Lexo më shumë..

Shkup, këto rrugë janë të mbyllura për shkak të Samitit rajonal

Për shkak të Samitit digjital të shteteve të Ballkanit Perëndimor, i cili mbahet sot dhe nesër në Shkup, në hotelin “Aleksandar Palas” dhe në Vip Arenën “Boris Trajkovski”,është vendosur regjim i ri i komunikacionit për rreth këtyre objekteve, njofton SPB Shkup. Me regjimin e veçante do të mbyllen dhe do të riorientohen për komunikacion rrugët “Jadranska magistralla”, “Skupi”, një pjesë nga bulevardet “8 Shtatori”, “Ilinden”, si dhe rrugët e tjera servisore që gravitojnë për rreth këtyre dy objekteve. Po ashtu, regjim i veçante i komunikacionit është vendosur edhe për qarkoren…

Lexo më shumë..

Dimitrov: Kemi arritur më shumë nga vendet tjera të rajonit

Shkup, 18 prill – Raporti i Komisionit Evropian për Maqedoninë është shumë pozitiv, ndërsa Maqedonia ka përparim të mirë në pesë, ndërsa është vërejtur përparim në katër nga 9 fushat, deklaroi mbrëmë ministri për Punë të Jashtme, Nikolla Dimitrov. Gjithashtu theksoi se Raporti ka konstatime se më në fund vendet e kanë kaluar krizën më të madhe politike pas vitit 2001, se prej muajitt maj të vitit 2017, qeveria reformatore ka adresuar pyetjen për robërimin e institucioneve dhe me vetëdije ka forcuar demokracinë dhe shtetin e së drejtës. “Nga gjithsej…

Lexo më shumë..

Kosovë, EULEX ngrit aktakuzë kundër gjashtë personave

Një prokuror i EULEX-it ka ngritur një aktakuzë kundër gjashtë të pandehurve. Aktakuza është ngritur në Gjykatën Themelore të Mitrovicës., transmeton REL. Në një komunikatë nga Prokuroria e Shtetit thuhet se “të pandehurit akuzohen për veprat penale, posedim i paautorizuar i armëve, mundësim ose detyrim në prostitucion, ushtrim i ndikimit, mashtrim dhe falsifikim i dokumenteve”. Policia e Kosovës dhe e EULEX-it thuhet se hetimet i kanë nisur në janar të vitit 2016. Hetimet kanë sjellë deri te zbulimi i një rrjeti ilegal të tregtimit të armëve dhe një sasie të armëve…

Lexo më shumë..