Marrëveshja e madhe Higuain- Milan

Gonzalo Higuain ende nuk dëshiron të lëvizë në kredi dhe po kërkon 9 milion euro në sezon, duke ngadalësuar një lëvizje në Milano, përcjell ORAinfo.

30-vjeçari duket i gatshëm të konfirmojë një kalim në San Siro dje pasi Juventusi dhe Rossonerët arritën një marrëveshje prej 54 milionë eurosh, gjë që do të shihte gjithashtu mbrojtësit Leonardo Bonucci dhe Mattia Caldara të lëviznin në drejtime të kundërta.

Megjithatë, mediat italiane raportojnë gjerësisht se avancimi i Argjentinës është i pakënaqur me dy aspekte të marrëveshjes.

Së pari, ai është i bindur se dëshiron një transferim të përhershëm e jo një hua. Marrëveshja prej 54 milion euro është në fuqi për një hua prej 18 milion euro për një vit, e ndjekur nga Milan që ka mundësinë të nënshkruajë atë përgjithmonë verën e ardhshme për 36 milionë euro të tjera.

Dhe pavarësisht nga menaxheri i përgjithshëm i Milanit, Leonardo i shpjegon Higuain se përfshirja e marrëveshjes së huasë është thjesht kështu që rossonerët mund të kënaqin rregullat financiare të Fair Play këtë vit, ish-njeriu i Napoli ende ka dyshimet e tij.

Për më tepër, Higuain thuhet se do paga prej 9 milionë në sezon për të bërë kalimin në San Siro.

Ai aktualisht fiton rreth 7.5 milionë euro një vit në Juve dhe kërkon një rritje për të pasqyruar rëndësinë e tij për klubin e tij të ri.

Bisedimet e mëtejshme janë planifikuar sot dhe ende shpresohet se marrëveshja do të përfundohet së shpejti, duke pasur parasysh se gjithçka është në vend përveç miratimit të Higuain.

Shkëmbimi i Caldara-Bonucci është i lidhur me këtë transferim dhe nuk do të ndodhë pa të, me Milanin duke insistuar që ata të marrin qendrën premtuese si pjesë të marrëveshjes. /ORAinfo/

Related posts

Leave a Comment