NBA, LeBron kualifikon Cavaliers, shkëlqen Harden fiton Houston

LeBron James kualifikon Cleveland Cavaliers në gjysmëfinalet e Konferencës së Lindjes. Mbreti James ishte thjeshtë i jashtëzakonshëm në përballjen e 7-të të serisë ndaj Indiana Pacers duke koleksionuar 45 pikë 7 asiste dhe 9 rikuperime për të udhëhequr Cavaliers drejt një fitoreje me peshë me shifrat 105-101 që i dha avantazhin 4-3 dhe njëkohësisht i mundësoi kualifikimin në raundin tjetër të play-offit Cleveland-it. Indiana u përpoq të bënte diçka në Quicken Loans vendasit e kishin ndeshjen nën kontroll që nga minuta e parë e deri në rënien e sirenës përfundimtare.…

Lexo më shumë..

Bajerni me mungesa të mëdha kundër Realit

Të martën në mbrëmje do të përcaktohet skuadra e parë finaliste në UEFA Champions League. Pas humbjes 2-1 në ndeshjen e parë të zhvilluar në “Allianz Arena” të besuarit e Jupp Heynckes do të synojnë përmbysjen e madhe ndaj Reali Madridit. Praktikisht duket një mision i pamundur pasi Bajerni edhe në këtë ndeshje vjen me mungesa të mëdha. Vidal, Robben, Neuer, Coman dhe Boateng janë 5 lojtarët e formacionin titullar që për shkaqe dëmtimesh do të mungojnë në “Santiago Bernabeu”. I vetmi lajm i mirë për bavarezët është rikthimi i…

Lexo më shumë..

Barcelona shpallet kampion i La Ligas

Barcelona matematikisht është kampion i La Ligas në Spanjë. Klubi katalunas mposhti me rezultat 2-4, Deportivo La Corunan për t’u shpallur kampion i Spanjës disa javë pa përfunduar kampionati. Një gol nga Coutinho (8’) dhe tre nga Messi (38’, 82’ dhe 85’) i dhuruan fitoren Barcelonës. Ndërsa për Deportivon shënuan Perez (40’) dhe Colak (64’). Ky është titulli i 25 i La Ligas për Bacelonën dhe i 7 në 10 vjetët e fundit

Lexo më shumë..

iPhone SE vjen me trup prej xhami dhe mbushësin pa tela?

Apple duket i vendosur për të zbuluar një iPhone të ri SE 2 së shpejti si një alternativë e përballueshme për modelet e fundit sikurse iPhone X dhe iPhone 8 – dhe specifikat e përditësuara duken të shkëlqyera. SE 2 është shfaqur në internet në fotot e rrjedhura të cilat tregojnë se telefoni ka një përditësim të madh mbi iPhone SE që vjen në formën e një prapavije të xhamit. Ndërsa kjo duket e bukur nuk është vetëm për estetikë, pasi do të thotë gjithashtu se ky telefon i ri…

Lexo më shumë..

Ky është shteti që ndërtoi një kompjuter, i cili punonte me ujë në vitin 1936

Para zvogëlimit dhe miniaturizimit të transistorëve, kompjuteri kishte një sistem mjaft të dukshëm përllogaritës si: ingranazhet, akset, rruazat, levat dhe nje lloj burimi energjie për të mirëfunksionuar. Valadimir Lukyanov ndërtoi diçka të përafërt në 1936, por ai përdoi ujë për krijimin e kompjuterave, që shërbenin për zgjidhjen e pjesshme të disa ekuacioneve. Në fotot e kompjuterit të Lukjanov, dallohen sisteme të komplikuara me tuba të ndërlidhura, nga ku kalonte dhe uji.Rubinetet rregullues dhe kandelet, e alternonin presionin e ujit (dhe ndryshonin variablat), ndërkohë që rezultati përfundimtar shihej  duke matur nivelin…

Lexo më shumë..

Gjermania dhe Franca me plan të gatshëm, çfarë do të ndodhë me Eurozonën?

Ministri gjerman i Financave thotë se është optimist për udhërrëfyesin për reformimin e eurozonës. Franca mendon se pas Brexitit ky reformim është bërë i nevojshëm. Ministrat e Financave të Gjermanisë dhe të Francës u zotuan për të përgatitur në kohë për samitin e BE-së të planifikuar për në qershor një plan udhërrëfyes për reformën e eurozonës. Ministri i Financave i Gjermanisë, Olaf Scholz, tha: “Ne jemi optimistë që do të jemi të suksesshëm”. Njoftimi i përbashkët i ministrave konsiderohet si një arritje e madhe pas rezistencës gjermane ndaj ideve të…

Lexo më shumë..

Koreja e Veriut: Nga 5 maji do të kemi të njëjtin orar me Seulin

Asambleja Supreme e Popullit të Koresë së Veriut ka miratuar një dekret, i cili duke nisur nga 5 maji i këtij viti, do të jetë i njëjtë me zonën kohore të Phenianit me atë të Seulit. Për sa i përket meridianit të Greenwichit nuk do të ketë më shumë se tetë orë e gjysmë, siç ishte në fuqi nga data 15 gusht 2015, por nëntë. Tani qeveria dhe autoritetet do të kenë “detyrimin për ta bërë dekretin efektiv”. Seuli e diel parashikoi vendimin e njoftuar nga udhëheqësi i Koresë së…

Lexo më shumë..

Furrat e bukës paralajmërojnë rritje të çmimit

Furrat e bukës që furnizohen në tensionin e ulët kanë një çmim energjie të reduktuar prej 7,6 lekësh për kilovat/orë. Ky çmim është vendosur nga Enti Rregullator i Energjisë.  Por, sipas shoqatës së prodhuesve të bukës OSHEE nuk i fut të gjitha furrat në këtë kategori. Nëse në mjediset e punës të furrave gjendet pajisje frigoriferike, atëherë subjektet përfshihen në kontratat e biznesit normal me një çmim energjie prej 14 lekësh për kilovat orë sa dyfishi i tarifës që është për furrat e bukës. Bizneset në Elbasan thonë tarifa e…

Lexo më shumë..

Këtë javë vjen delegacioni i BE-së për vizat

Gjatë kësaj jave pritet që në Kosovë të vijë një delegacion i Bashkimit Evropian, i cili do të mbledhë të dhëna nga institucionet e Kosovës lidhur me atë se sa është punuar në përmbushjen e kriterit të fundit për heqjen e vizave. Kështu ka njoftuar për gazetën “Zëri” ministrja e Integrimit Evropian Dhurata Hoxha, e cila ka thënë se vizita do të realizohet nga 3-5 maj. Me këtë rast Hoxha ka bërë të ditur se institucionet tashmë kanë bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme sa i përket kësaj çështjeje, ndërkohë…

Lexo më shumë..

Takim mes Nikolla Dimitrov dhe Nikos Koxias

Kontaktet  e  shpeshtuara të shefave të Diplomacive të Maqedonisë dhe Greqisë, Nikolla Dimitrov dhe Nikos Koxias, në periudhën e fundit, vazhdojnë këtë javë në Selanik. Të dy të enjten dhe të premten do të marrin pjesë  në forumin katërpalësh në të cilin do të jenë edhe kolegët e tyre nga Bullgaria dhe Shqipëria. Takimi i fundit Dimitrov – Koxias ishte javën e kaluar në Vjenë në raundin e ri të negociatave për çështjen e emrit, por pas mbledhjes ministrat nuk dhanë kurrfarë komenti. Deklaratë dha vetëm ndërmjetësuesi Methju Nimic, ai…

Lexo më shumë..